Składniki kosmetyczne – jak je ze sobą łączyć?

składniki kosmetyczne których kosmetyków nie łączyć

Od kilku lat widoczny jest wzrost zainteresowania składnikami kosmetycznymi oraz ich działaniem. Dążymy do tego, aby pielęgnacja skóry była świadoma i efektywna. Standardem stała się pielęgnacja warstwowa, czyli używanie kilku kosmetyków pielęgnacyjnych zarówno rano, jak i wieczorem. Podobno jest ona sekretem młodości Azjatek 😉 a na pewno stała się inspiracją do zmiany nawyków pielęgnacyjnych dla wielu Polek.

Celem pielęgnacji warstwowej jest dostarczenie skórze wszystkich potrzebnych składników, zwalczenie problemów skórnych oraz zapewnienie ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

Pielęgnacja azjatycka może przynieść skórze te wszystkie benefity, pod warunkiem, że będziemy wiedzieć, które składniki warto ze sobą połączyć, aby wzmocnić ich działanie, a które należy używać oddzielnie, aby sobie nie zaszkodzić.

Składniki, których nie należy ze sobą łączyć:

  • Retinol + kwasy AHA / BHA – ich wspólne stosowanie bywa zalecane, ale ze względu na duży potencjał drażniący obu składników, nie należy ich używać bezpośrednio po sobie. Takie połączenie może doprowadzić do stanu zapalnego skóry. Można stosować np: tonik z kwasami na dzień, a preparat z retinolem na noc, a najlepiej stosować te składniki wymiennie, co drugi dzień. Poza tym, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z retinolem należy najpierw przyzwyczaić skórę oraz wzmocnić jej barierę ochronną poprzez intensywne nawilżanie, dopiero z czasem dołączyć do pielęgnacji kwasy .
  • Retinol + witamina C- podobnie jak w przypadku kwasów, tutaj również kluczowe jest stosowanie oby­dwu skład­ni­ków od­dziel­nie: wi­ta­mi­ny C  rano, re­ti­nolu wie­czo­rem. Zastosowane jeden po drugim, nie przyniosą żadnych efektów. Re­ti­nol, który ma dzia­ła­nie złusz­cza­ją­ce i lekko oksy­da­cyj­ne, to­tal­nie uniesz­ko­dli­wi prze­ciw­rod­ni­ko­we wła­ści­wo­ści wi­ta­mi­ny C – po pro­stu ją utle­ni i spra­wi, że prze­sta­nie dzia­łać.
  • Retinol + Nadtlenek benzoitu (składnik przeciwtrądzikowy). Te dwie substancje znajdują zastosowanie w leczeniu trądziku, ale nie wolno ich ze sobą łączyć gdyż wzajemnie neutralizują swoje działanie przeciwbakteryjne i regulujące wydzielanie sebum. W przypadku problemów z trądzikiem wybierz więc produkt albo z jednym, albo drugim składnikiem.
  • Witamina C + kwasy – Obydwa składniki mają duży potencjał drażniący, dlatego nie zaleca się ich stosowania po sobie. Można je stosować o różnych porach dnia.
  • Witamina C + niacynamid – kosmetyków z niacynamidem nie zaleca się stosować łącznie z witaminą C w formie ascorbic acid. Ich połączenie może neutralizować skuteczność obu składników, oraz tworzyć kwas nikotynowy, który podrażnia skórę (tu muszę wspomnieć, że najnowsze badania udostępnione na stronie Paula’s Choice obalają taką ewentualność).
  • Witamina C + metale ciężkie ( np. krem lub serum z miedzią) – Metale ciężkie w tym miedź połączone z kwasem askorbinowym powoduja, ze witamina C zamiast działać jako antyoksydant i wyłapywać wolne rodniki, zaczyna działać jako prooksydant czyli sprzyjać tworzeniu się wolnych rodników.

Składniki, które dobrze jest ze sobą łączyć:

  • Retinol + gliceryna lub/i  kwas hialuronowy –  podczas kuracji retinolem bariera skórna ulega uszkodzeniu. Skóra staje się sucha, podrażniona i mniej odporna na czynniki zewnętrzne. Gliceryna oraz kwas hialuronowy pomagają w przywróceniu nawilżenia i wzmocnieniu skóry. W początkowej fazie kuracji retinolem można użyć kremu z tymi składnikami przed nałożeniem preparatu z retinolem.
  • Retinol + niacynamid (wit. B3) – niacynamid jest kolejnym składnikiem zalecanym do stosowania w czasie kuracji retinolem. Badania dowiodły, że składnik ten stymuluje syntezę kolagenu i ceramidów, które zapewniają integralność bariery skórnej oraz hamują przezskórną ucieczkę wody. Dzięki temu niacynamid znacząco łagodzi skutki uboczne stosowania retinolu.
  • Retinol/Kwasy AHA i BHA/ Witamina C+ filtr przeciwsłoneczny – stosowanie powyższych skłądników aktywnych powoduje uwrażliwienie skóry na światło słoneczne, dlatego podczas ich używania (nawet w zimie!) konieczne jest stosowanie wysokiej ochrony UV. W przeciwnym razie ryzykujemy, że na skórze pojawią się trwałe przebarwienia. Dodatkowo retinol ze względu na właściwości fotouczulające, zalecany jest do stosowania na noc.
  • Witamina C + kwas ferulowy – witamina C i kwas ferulowy to idealne połączenie! To silne antyoksydanty, które zapobiegają stresowi oksydacyjnemu oraz wzmacniają ochronę przed promieniowaniem UV.  Kwas ferulowy używany łącznie z witaminą C zwiększa jej stabilność oraz efektywność nawet ośmiokrotnie.

Pamiętajmy także, aby kosmetyki pielęgnacyjne dodawać stopniowo, wprowadzając pojedynczo każdy nowy produkt. W ten sposób, jeśli Twoja skóra zareaguje na jakiś składnik alergią, bądź podrażnieniem, możesz szybciej znaleźć sprawcę i zaprzestać stosowania. Najważniejsze jest świadome ustalenie swojej rutyny pielęgnacyjnej, która uwzględnia wskazane tu dobre i złe połączenia składników kosmetycznych oraz pory roku i indywidualne potrzeby skóry.


You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *