Hydrolaty – co to jest i jak je stosować?

hydrolaty działanie

Właściwości pielęgnacyjne hydrolatów zostały docenione i spopularyzowane w ostatnich latach, kiedy modna stała się pielęgnacja naturalna. Hydrolaty na stałe weszły do mojej pielęgnacji zastępując toniki nawilżające, a nawet fixery do makijażu.

Hydrolat to inaczej woda kwiatowa lub roślinna. Jest produktem ubocznym powstałym w trakcie procesu destylacji parą wodną podczas produkcji olejków eterycznych. Zawiera więc śladowe ilości olejku eterycznego (ok. 1%) oraz materiał roślinny rozpuszczalny w wodzie. Działanie hydrolatu jest pochodną właściwości kosmetycznych roślin, z których go uzyskano.

Zastosowanie hydrolatów:

  • Do przemywania twarzy rano (zamiast mycia wodą lub toniku), jeśli mamy skórę skórę suchą lub wrażliwą i nie potrzebujemy mocnego oczyszczenia
  • Nadaje się do tonizowania skóry po umyciu w celu przywrócenia właściwego ph i lekkiego nawilżenia skóry. Delikatnie zwilżona skóra lepiej wchłania substancje odżywcze z serum i kremów.
  • Używam go także po demakijażu dla lepszego oczyszczenia skóry z resztek makijażu.
  • Może zastąpić wodę termalną. Jest świetny do spryskiwania twarzy dla odświeżenia w ciągu dnia, szczególnie podczas upałów.
  • Hydrolat z dodatkim gliceryny ładnie scala i utrwala makijaż więc może zastąpić popularne fixery do makijażu (które w składzie mają często alkohol i dużo chemii)
  • Jest idealnym dodatkiem do masek z alg i glinek. Zwiększa ich właściwości odżywcze i nawilżające.

Hydrolaty, których obecnie używam:

Make me bio Woda różana, 15 zł – oczyszcza, odświeża, lekko nawilża. Dobrze sprawdza się też do włosów. Zastąpiłam nim wodę termalną. Ma różany zapach, ale jest on delikatny, nienachalny.

Mohani, Hydrolat z drzewa sandałowego, 22 zł – odświeża, nawilża i odżywia skórę. Ma bardziej pielęgnacyjne działanie więc jest dedykowany do skóry dojrzałej. Bardzo lubię jego oryginalny, słodkawy zapach.

Venus Twoja receptura, Woda z płatków róży – to specyficzny hydrolat, bo ma dodatek gliceryny. Konkretnie nawilża, ale ma zbyt ciężką konsystencję do oczyszczania/odświeżenia. Znalazłam dla niego nietypowe zastosowania ;-). Dobrze sprawdza się jako baza pod korektor pod oczy (zamiast kremu). Przelewam go też do butelki z atomizerem i używam jako dewy fixer do utrwalenia makijażu 🙂

Mazidła.com, Ekologiczny Hydrolat z bławatka – oczyszcza, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Kwiaty bławatka były z powodzeniem stosowane w stanach zapalnych oczu dlatego jest polecany do przemywania skóry wokół oczu. Nigdy mnie nie podrażnił, a wręcz działa łagodząco i przeciwobrzękowo.


You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *